З початку повномасштабного вторгнення ЦППД СІМ, на базі якого працює Львівська Громадська приймальня УГСПЛ, був залучений до глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна), створеної у відповідь на повномасштабну агресію росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Започаткували її Українська Гельсінська спілка з прав людини та партнери. У всіх областях діють Громадські приймальні, де здійснюють документування воєнних злочинів в рамках цієї ініціативи.
Цілі ініціативи «Трибунал для Путіна» багаторівневі: документування воєнних злочинів, допомога людям, зокрема внутрішньо переміщеним особам, які можуть звернутися за правовою допомогою, аудіо- та відеофіксація в рамках документування, якщо людина є свідком чи жертвою воєнного злочину. Людина може звернутися у телефонному чи відеорежимі або прийти особисто, і ми записуємо інтерв’ю.
Документуємо також злочини, що стаються на окупованих територіях. У такому випадку застосовується аудіо- чи відеозв’язок. Тобто ми використовуємо різні способи, найбільш зручні для свідка воєнного злочину. Також є можливість фіксувати події анонімно. Це стосується випадків, коли люди переживають за безпеку своїх родичів, які залишились на окупований території. Будь-які свідчення важливі для розуміння масштабів воєнних злочинів рф.
Окрім того, за час роботи у рамках ініціативи вдалось реалізувати такі форми співпраці:
Спільні візити з Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області
З огляду на завдання представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області в частині моніторингу за дотриманням прав внутрішньо переміщених осіб в місцях компактного проживання, вдалось провести два спільні візити у МКП. Так, було проведено моніторинги та опитування людей, які стали свідками воєнних злочинів, у МКП у Львові (модульне містечко) та в Дрогобичі. Наприкінці травня 2024 року також провели спільний виїзд до місць проживання ВПО у містах Сокаль та Комарно.
Завдяки спільним виїздам було опитано більше 20 осіб, які стали свідками воєнних злочинів на Херсонщині, Запоріжжі, Донеччині тощо, а також надано правову допомогу ВПО та проведено моніторинг умов проживання і дотримання прав людей, які проживають в МКП.
Моніторингові виїзди у співпраці з Громадською приймальнею УГСПЛ у місті Рівне
Протягом 2023 та у 2024 років документатори Громадських приймалень УГСПЛ у Львові та Рівному провели близько 20 спільних моніторингових виїздів на територію Житомирщини, Рівненщини та Львівщини. Основний фокус моніторингу – територія деокупованої Житомирщини ближче до кордону з Білоруссю. Як відомо, на початку повномасштабного вторгнення Житомирщина суттєво постраждала, а деякі населені пункти навіть перебували під окупацією. Є випадки знищення та руйнування цілих сіл, людські жертви та значні втрати серед цивільного населення. Власне, документатори приймальні і організовували зустрічі з жителями Житомирщини, які пережили окупацію. Зокрема, вдалось відвідати близькі до кордону з Білоруссю населені пункти Радча, Нова Радча, Стара Радча, Привар, Грезля та інші.
За один моніторинговий візит документатори в середньому опитували 30 очевидців воєнних злочинів росії.
Навчання та залучення студентів-правників Школи права УКУ до моніторингових виїздів
З огляду на наслідки дій агресора, безперебірливе влучання по цивільних об’єктах, постійні втрати серед цивільного населення є розуміння, що процес документування буде тривалим. Адже кількість постраждалих цивільних осіб, пошкоджених чи зруйнованих об’єктів критичної інфраструктури, житлових будинків тощо щодня зростає. Ця реальність з нами надовго, важливо поширювати та передавати знання про документування, навчати та долучати до цього процесу молодих правників.
Саме тому розпочалась співпраця з Юридичною клінікою УКУ, в рамках якої студенти-правники Школи права УКУ мали можливість навчатись документуванню та долучатись до виїзних моніторингових місій після проходження тренінгів, які проводить документатор приймальні.
Залучення студентів до процесу документування розпочалось наприкінці 2022 року, коли було проведено перший тренінг для студентів. За результатами заходу близько 10 майбутніх правників виявили бажання долучитись до ініціативи та допомагати у документуванні воєнних злочинів.
В подальшому, після навчання, студенти долучились до близько 10 моніторингових виїздів, в тому числі на території Житомирської області, в рамках спільних візитів Львівської та Рівненської приймалень УГСПЛ.
Як можна дізнатись більше про ініціативу та надати дані про воєнні злочини?
Якщо ви були очевидцями зруйновання ракетою будівлі чи знищення авто, знаєте про випадки викрадення чи вбивства людей російською армією, були в окупації й у вас викрали майно росіяни – це все воєнні злочини. Про них потрібно розповідати, їх необхідно фіксувати, щоб в майбутньому притягти до відповідальності воєнних злочинців.
Для цього можна написати на пошту: tribunal_for_putin@helsinki.org.ua. Якщо людина знаходиться на території Львівської області, можна звернутись до приймальні УГСПЛ за номером 099-479-32-45 або ж до документатора приймальні Христини Ковцун за номером 068-453-72-81.
Що саме документуємо і інформація про що цікавить:
- загибель людей
- поранення
- артилерійські обстріли та бомбардування
- напади на цивільні об’єкти
- випадки знищення чи пошкодження майна
- утримання у заручниках
- застосування ворожої техніки у населених пунктах
- обстріл цивільних осіб
- привласнення майна цивільних осіб тощо.
Все вказане вище є воєнними злочинами росії, які необхідно документувати.
Робота ініціативи охоплює всі області України та відновлює картину подій у хронологічному порядку, починаючи із 24 лютого 2022 року.
Це дуже кропітка робота, бо до кожного епізоду додаються посилання, фото, відео докази.
Про ініціативу #трибуналдляпутіна та її учасників можна прочитати в статті на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини за посиланням https://cutt.ly/NHcgfvH
Правозахисники ініціативи «Трибунал для путіна» запустили спеціальний сайт https://t4pua.org/ , на якому на семи мовах збирається інформація про воєнні злочини РФ на території України.
Також є окремий Телеграм-канал «Трибунал для путіна» https://t.me/T4Pua , де можна ознайомитись із вже задокументованими епізодами.
Кожне свідчення важливе.
Христина Ковцун, документатор ініціативи «Трибунал для путіна», Громадська приймальня УГСПЛ у м. Львів
—
Львівська приймальня УГСПЛ працює за підтримки Програми USAID Ukraine –
USAID Україна «Права людини в дії».