Документування воєнних злочинів у рамках ініціативи «Трибунал для путіна»

У відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року була створена глобальна ініціатива T4P (Трибунал для путіна). Спільно з партнерами її започаткувала Українська Гельсінська спілка з прав людини. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини). Таке документування здійснюється Громадськими приймальнями УГСПЛ у всіх регіонах України.

Цілі ініціативи «Трибунал для путіна» багаторівневі: документування воєнних злочинів, допомога людям, зокрема внутрішньо переміщеним особам, які можуть звернутися за правовою допомогою, аудіо- та відеофіксація в рамках документування, якщо людина є свідком чи жертвою воєнного злочину.

Людина може звернутися у телефонному чи відеорежимі або прийти особисто, і ми записуємо інтерв’ю. Крім того, через засоби зв’язку ми фіксуємо злочини, що стаються на окупованих територіях. Тобто документування відбувається різними способами, найбільш зручними для свідка воєнного злочину. Частина злочинів фіксується анонімно задля безпеки людини чи її рідних, які залишились на окупованій території. Анонімна фіксація також важлива для розуміння масштабів воєнних злочинів рф.

 

Що включає фіксація воєнних злочинів?

Усі зібрані дані документатори, які є у всіх областях України, вносять до бази воєнних злочинів, що кваліфікуються за Римським статутом. Інформація в базі закрита, а персональні дані додатково шифруються. Однак можна  переглянути поточну статистику.

Для документування подій проводиться моніторинг відкритих джерел (соцмережі, новини в медіа, повідомлення влади) – в них документатори шукають інформацію про конкретну подію, яка має ознаки воєнного злочину (обстріл житлового будинку, вбивство цивільних, катування та інші злочини за Римським статутом). Дані також надходять безпосередньо від свідків і постраждалих.

Дуже важливими є свідчення людей, які були очевидцями воєнних злочинів.  Такий напрям роботи є складним, тому що ми говоримо про історії людей, які пережили дуже тяжкі події. Нерідко слова очевидців є чи не єдиним джерелом інформації. В такому разі дуже важливо отримати ці дані. Звичайно, з урахуванням стану людини і того, чи розмова з нею не призведе до повторної травматизації. Ми все це враховуємо і заздалегідь проговорюємо.

 

Яким чином відбираються дані?

Перед записом ми беремо згоду на інтерв’ю, вона складається з двох частин. Перша – анкетні дані особи. Друга – чи дає особа згоду на розповсюдження на національному рівні, тобто УГСПЛ; чи дає згоду на передачу даних міжнародним організаціям (МКС, ООН, РЄ тощо). Якщо дозвіл є, ми публікуємо інформацію з даними. Якщо ні – використовуємо дані лише для бази, якщо це можливо.

 

Як можна дізнатись більше про ініціативу та надати дані про воєнні злочини?

Якщо ви були очевидцями руйнування ракетою будівлі чи знищення автомобіля,  знаєте про випадки викрадення чи вбивства людей російською армією, були в окупації і у вас викрали майно росіяни – це все воєнні злочини. Про них потрібно розповідати, їх необхідно фіксувати, щоб в майбутньому притягти до відповідальності воєнних злочинців.

Отже, можна написати на пошту: tribunal_for_putin@helsinki.org.ua. Якщо людина знаходиться на території Львівської області, можна звернутись до Громадської приймальні УГСПЛ, яка працює на базі Центру правових та політичних досліджень «СІМ», за телефоном 099-479-32-45 або ж безпосередньо до документатора приймальні Христини Ковцун за телефоном 068-453-72-81.

Що саме документуємо і інформацію про що збираємо:
– загибель людей
– поранення
– артилерійські обстріли та бомбардування
– напади на цивільні об’єкти
– випадки знищення чи пошкодження майна
– утримання у заручниках
– застосування ворожої техніки у населених пунктах
– обстріл цивільних осіб
– привласнення майна цивільних осіб

Все вказане вище є воєнними злочинами росії, які необхідно документувати.

 

Робота ініціативи охоплює всі області України та відновлює картину подій у хронологічному порядку, починаючи із 24 лютого 2022 року.

Це дуже кропітка робота, бо до кожного епізоду додаються посилання, фото- та відеодокази.

Про ініціативу #трибуналдляпутіна та її учасників можна прочитати в статті Української Гельсінської спілки з прав людини за посиланням cutt.ly/NHcgfvH.

Правозахисники ініціативи «Трибунал для путіна» запустили спеціальний сайт t4pua.org, на якому на семи мовах збирається інформація про воєнні злочини РФ на території України.

Крім того, існує окремий Телеграм-канал «Трибунал для путіна» t.me/T4Pua, де можна ознайомитись із вже задокументованими епізодами.

Кожне свідчення важливе.

 

Христина Ковцун, документатор ініціативи «Трибунал для путіна», Громадська приймальня УГСПЛ у м. Львові

Львівська приймальня УГСПЛ працює за підтримки Програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії».

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.