Хто з чоловіків може виїхати закордон у період воєнного стану?

Виїзд чоловіків закордон у період воєнного стану регулюється Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.

Нині продовжує діяти заборона на виїзд з України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років.

Винятки з обмежень щодо виїзду з України на період воєнного стану для чоловіків віком від 18 до 60 років поширюються на осіб, які:

  1. Мають довідку про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік або висновок військово-лікарської комісії про непридатність.
  2. Утримують трьох і більше дітей віком до 18 років, у тому числі і від різних дружин.

    Для цього необхідно надати документи, що діти дійсно перебувають на утриманні чоловіка, а це: а) свідоцтва про народження дітей (трьох і більше),  навіть якщо у дітей інше прізвище, ніж у батька, тут має значення, щоб у свідоцтві про народження дитини було зазначено, хто є її батьком (або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком; рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком; нотаріально посвідчений договір між батьками, який визначає місце проживання дітей з батьком; посвідчення батька багатодітної сім’ї; б)докази утримання дитини (дітей).

    Щоб підтвердити, що діти є на утриманні чоловіка  необхідно мати рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідку з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати аліментів. Довідка видається безкоштовно упродовж 3-х робочих днів та є чинною протягом одного місяця.

  3. Чоловіки, які одноосібно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
  4. Утримують дитину з інвалідністю, усиновлювача, опікуна, члени сім’ї якої загинули чи зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
  5. Особи, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина, яка має інвалідність І чи ІІ груп, до досягнення нею 23 років.
  6. Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
  7. Чоловіки, які зайняті постійним доглядом за особами, які його потребують, якщо відсутні інші особи, що можуть виконувати ці функції догляду.
  8. Ті, чиї близькі родичі (батьки, діти, рідні сестри чи брати, чоловік чи дружина, дід чи баба) пропали безвісти або загинули під час АТО.
  9. Особи, які мають І чи ІІ групу інвалідності за наявності відповідного документу (посвідчення чи довідка МСЕК), чи пенсійного посвідчення, або посвідчення про призначення соціальної допомоги;
  10. Чоловіки, які їдуть з двома дітьми та вагітною дружиною, вагітність якої повинна бути підтверджена довідкою і термін повинен бути від 35 тижнів. 
  11. Чоловіки призивного віку можуть супроводжувати дружину та дітей за кордон на лікування у випадку наявності у цих найближчих родичів інвалідності І чи ІІ групи, а також тяжкохворих дітей.

    У цьому випадку для перетину кордону необхідно підготувати наступні документи: документи, що підтверджують родинні зв’язки (у разі здійснення супроводу матір’ю та/або батьком); або документи, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує таку дитину (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями); довідку про отримання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, хвору на: тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органів, потребує паліативної допомоги.

    Довідка може бути видана видана структурним підрозділом з питань соціального захисту населення (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги) або лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені Міністерством охорони здоров’я України.

  12. Чоловік, дружина якого проходить дійсну військову службу, і на утриманні подружжя є діти віком до 18 років, має право перетину кордону.

    Документи, які надають право перетину: свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб і будь-який документ, що засвідчує проходження військової служби дружиною.

    Кількість разів такого перетину – необмежена.

  13. Постійно проживають за кордоном (відмітка міграційної служби в паспортному документі «Постійне проживання в «___»/печатка «Оформлено виїзд на постійне проживання» або відмітка дипломатичної установи України в паспортному документі «Постійне проживання «___»/«Прийнятий на консульський облік»);
  14. Є здобувачами фахової передвищої та вищої освіти за кордоном.

    Необхідні документи:

    А) студентський квиток або студентська віза;

    Б) перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі;

    В) військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією);

    Г) довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти).

  15. Наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
  16. Чоловіки, які є уповноваженими представниками моніторингової групи, створеної відповідно до наказу Мінсоцполітики, та слідують для моніторингу умов перебування дітей за межами України.
  17. Є особами з інвалідністю (незалежно від групи) (за наявності одного з таких документів, що підтверджують інвалідність: довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації №  157-1/о); посвідчення, яке підтверджує відповідний статус; пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності; довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики).
  18. З 1 вересня 2022 року дозволено також виїзд чоловікам, які мають власний бізнес та не мають заборгованостей перед податковою.

    Для виїзду у цьому випадку є ряд умов:

    А) власник бізнесу повинен виплачувати працівникам офіційну зарплату, середній розмір якої повинен складати не менше 20 000 гривень.

    Б) не мати заборгованості перед податковою адміністрацією;

    В) вчасно надавати податкову звітність;

    Г) перетинати кордон можуть 10% від загального штату, але не більше 10 осіб;

    Д) термін поїздки не може перевищувати 7 днів;

    Е) заявку на виїзд можна оформити через «Дію»;

    Ж) необхідно внести на власний рахунок в «Ощадбанку» заставу у розмірі 200 тисяч гривень. Ці кошти повернуться після повернення в Україну з відрядження працівника чоловічої статі.

  19. Водії, які здійснюють перевезення для потреб Збройних сил України, інших утворених, відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги.

    Рішення про виїзд за межі України, яке дає можливість перетину державного кордону, приймається на строк не більше 6 місяців. Водночас, такі водії можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетину державного кордону.

  20. Водії транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека).

Інформація про водіїв транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом, вноситься до відповідної інформаційної системи, адміністратором якої є Укртрансбезпека, на підставі заявки ліцензіата.

Перетин державного кордону здійснюється таким водієм лише на транспортному засобі, який є засобом провадження господарської діяльності ліцензіата, повна маса якого становить 3500 кілограмів та більше.

На одному транспортному засобі державний кордон можуть одночасно перетинати один чи два водія.

Зазначені водії можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 45 календарних днів з дня перетину державного кордону. У разі перевищення строків перебування осіб за кордоном Укртрансбезпека може припинити доступ відповідного ліцензіата до Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки на три місяці. 

Зауважимо, що на дозвіл перетинати кордон не впливає наявність робочої візи Європейського Союзу. Виїздити за кордон можна з такою візою лише за умови, що чоловік не є придатним для військової служби. 

Додамо, що заборони на перетин кордону жінок з 1 жовтня 2022 року не буде. Постановку на військовий облік жінок перенесли на 1 жовтня 2023 року.

 

«Права людині в дії» (USAID)

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.