Право на першочергове забезпечення жилою площею та безоплатне отримання земельної ділянки

Право на першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом мають учасники АТО відповідно до вимог пункту 14 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Також, учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов’язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, – протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Першочергове забезпечення жилою площею

Порядок першочергового забезпечення житлом визначається відповідно до Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради від 11 грудня 1984 р. №470 (є діючим на даний момент).

Для отримання житлової площі необхідно:

 1. відповідати встановленим критеріям щодо поліпшення житлових умов;
 2. подати до виконавчого комітету Ради народних депутатів за місцем проживання та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи наступні документи:
  – заяву про взяття на квартирний облік громадян, яка підписується членами сім’ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. В заяві необхідно вказати про право першочергового одержання жилих приміщень і надати документи, що підтверджують статус учасника АТО;
  – довідка з місця проживання про склад сім’ї та прописку, видана організацією, яка здійснює експлуатацію жилого будинку, або громадянином, який має у приватній власності жилий будинок (частину будинку), квартиру;
  – довідки про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті місцевої Ради);
  – у необхідних випадках до заяви додаються також медичний висновок, довідка (виписка з рішення виконавчого комітету місцевої Ради) про невідповідність жилого приміщення встановленим санітарним і технічним вимогам, копія договору піднайму жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду чи договору найму жилого приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу або в будинку (частині будинку), квартирі, що належить громадянину на праві приватної власності;
  – інші документи при необхідності запитуються виконавчим комітетом місцевої Ради або адміністрацією підприємства, установи, організації.

Про прийняте рішення виконавчий комітет місцевої Ради, адміністрація підприємства, установи, організації направляють заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви.

Безоплатне отримання земельної ділянки

За вимогами статті 118 Земельного кодексу України для безоплатного отримання у власність земельної ділянки необхідно подати:

 1. клопотання;
 2. графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
 3. погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
 4. документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Документи подаються до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність.

Клопотання розглядається у місячний строк, за результатами надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивована відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Джерело: Юридична сотня

 

Повернутися