Навряд чи можна назвати таємницею те, що культурні права нерідко розглядаються як щось другорядне, так само як фінансування розвитку культури в бюджеті
Однак, якщо ми спробуємо пригадати перелік культурних прав, ця думка може суттєво змінитися: право на освіту; право на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності; право особи на вільний і всебічний розвиток та користування рідною мовою, право на свободу творчості тощо.
Підсумовуючи можемо сказати, що захист культурних прав, спрямований на формування та підтримку відповідного культурного середовища, інакше кажучи, культурні права творять майбутнє, допомагаючи зберегти пам’ять про минуле
Однак для мешканців та гостей Львова, одним із ключових є право на доступ до культурних цінностей і відповідний обов’язок щодо збереження культурної спадщини, культурних цінностей та культурних благ.
Центр правових та політичних досліджень «СІМ» свого часу проводив моніторинг стану збереження культурних пам’яток. Втім, на сьогодні, ця проблема так само потребує суттєвих зусиль небайдужих громадян.
Саме для цього, як один із інструментів вирішення питання збереження культурних пам’яток, була розроблена «Комплексна програма моніторингу стану охорони культурної спадщини та привернення уваги до пам’яток в аварійному стані», реалізація якої дозволить посилити захист культурної спадщини.
Ми вважаємо, що існує прямий зв’язок між ставленням в суспільстві до прав людини і тим, як цю тему розкривають у своїх творах митці, та що про це говорять діячі культури та представники культурних інституцій. Саме тому, ми здійснили спробу за допомогою аналітичних матеріалів розкрити проблематику висвітлення ідей прав людини завдяки діяльності працівників культурних установ та можливості правозахисних організацій та громадських діячів щодо внесення питання прав людини в культурний порядок денний українського суспільства та сформувати відповідну стратегію.
Більше того, при розробці нової Концепції Стратегії розвитку ГО «Центр правових та політичних досліджень «СІМ» на 2021-2025 р.р., питання захисту культурної спадщини та взаємодії з культурними установами заради популяризації ідей прав людини набули розвитку і були визначені як один із основних напрямків діяльності Організації.
Захист культурної спадщини нерозривно пов’язаний з правом на доступ до неї. Саме тому, за підтримки Українського культурного фонду ми посилили інституційну спроможність діяльності ГО «Центр правових та політичних досліджень «СІМ» на цьому напрямку і розраховуємо на вашу допомогу та підтримку у захисті культурної спадщини в 2021 році.