Поліція та громади спільно працюватимуть над створенням безпечного простору у Самбірському та Старосамбірському районах.
Зробити Самбірщину найбезпечнішим простором в Україні представники Центру правових та політичних досліджень «СІМ» вирішили ще 2 роки тому, коли в Україні розпочалося налагодження взаємодії між поліцією, жителями громад та місцевою владою (Community policing).
Результати Самбірського експерименту, розпочатого у 2015 р., стали вагомим доказом потреби у новому підході до охорони громадського порядку. Тоді реорганізація роботи міліції допомогла правоохоронцям змінити ставлення жителів Самбірщини до своєї діяльності. Так, кількість звернень до них зросла на 87%, що свідчило про зростання довіри до правоохоронців.
Утім для створення безпечної громади потрібні зусилля не лише поліції, але й самих жителів. Саме тому тоді ж, 2015 р., Центр правових та політичних досліджень «СІМ» взявся за вивчення громадської думки жителів Самбірського, а пізніше і Старосамбірського районів, щодо пріоритетних завдань безпеки. Створений ними «Алгоритм визначення громадою пріоритетів безпеки свого регіону» став покроковою інструкцією і для інших громад. Отримані завдяки ньому результати були покладені в концепції з безпеки Самбірського та Старосамбірських районів, які згодом були затверджені районними радами.
Тепер представники Центру «СІМ» вирішили піти далі. Днями Олег Ільків, керівник проектів зі створення безпеки у громадах Центру «СІМ», зустрівся з головами громад Самбірського та Старосамбірського району.
«У громадах розуміють, що безпечне середовище приваблює і бізнес, і туристів, робить життя самих жителів значно комфортнішим. Запропоновані нами «Креативні простори безпеки» або Центри безпеки громади мають стати тими місцями, де вестиметься робота з аналізу, дослідження, попередження і запобігання різним небезпекам в громаді. Тут спільно працюватимуть голови громад, члени виконкому громади, сільські старости, дільничні офіцери поліції та муніципальна варта», – каже Олег. Запланована робота проводитиметься за організаційної та фінансової підтримки програми «Права людини та правосуддя» МФ «Відродження», яка уже другий рік поспіль підтримує подібні ініціативи у різних містах України.
Одним з механізмів залучення громадськості до спільної охорони порядку мають стати муніципальні варти. «Муніципальна Варта яка буде сформована із активних громадян громади спільно із дільничним офіцером поліції, на мою думку є найдієвішим механізм дотримання правопорядку в об’єднаних громадах, а основне це найкращий механізм превентивної діяльності попередження всіляких небезпек», – пояснює п. Ільків.
Утім у Центрі «СІМ» сподіваються, що жителі цих громад запропонують й інші можливості та механізми такої співпраці, що сприятимуть налагодженню взаємодії між усіма учасниками Community policing – громадами, поліцією та місцевою владою – задля вирішення питань безпеки.
Найближчим часом у районах відбудуться зустрічі та семінари для місцевих активістів, рядових поліцейських та усіх, хто готовий долучитися до ініціативи зі створення «Креативних просторів безпеки». Отримані результати, сподіваються у Центрі «СІМ» дозволять вдосконалити уже затверджені районними радами концепції з безпеки, а також доповнити Громадський безпековий ресурс «Безпечна Львівщина». Дослідники сподіваються, що цей досвід допоможе й громадам інших міст України.
Долучитися до роботи муніципальної варти або висловити свої пропозиції щодо створення безпечних громад у Центрі «СІМ» пропонують усім жителям Самбірщини. Повідомити про це можна, надіславши інформацію на електронну скриньку: e-mail: centre@centre7.org.ua.