Проблеми одностатевих пар під час війни. Чи є вихід?

В Україні в умовах війни загострилася ще одна проблема, на яку раніше намагалися закривати очі – це права громадян однієї статі, котрі проживають як сім’я. Одностатеві пари не можуть укласти шлюб (бо за Конституцією у шлюб можуть вступати чоловік та жінка, котрі досягли повноліття), а це означає, що представники ЛГБТ не мають прав, які мають члени родини. Тобто, якщо хтось з пари тяжко захворіє, отримає поранення чи загине, то їхніх партнерів не допустять навіть у реанімацію чи морг. Ніхто їх не повідомить, якщо кохана людина потрапить у полон. Нещодавно Україну облетіла новина, що чоловік, котрий перебуває у стосунках з іншим чоловіком понад 15 років, просить подругу дитинства укласти з ним шлюб (звісно, фіктивний), і якщо станеться непоправне, то взяти відповідальність за пошук, упізнання, поховання – разом з його партнером…

Президент України Володимир Зеленський відповів на петицію із закликом легалізувати в Україні одностатеві шлюби, зокрема і для того, щоб ЛГБТ-військові та їхні партнери мали ті ж права, що й одружені пари. Зеленський наголосив, що під час дії воєнного стану Конституцію змінювати не можна. Натомість Президент повідомив, що уряд вже напрацьовує варіанти рішень щодо легалізації в Україні зареєстрованого громадянського партнерства, яке ймовірно могло б допомогти розширити права одностатевих пар.

Може бути таке, що у людини немає родичів першої ланки, котрі могли б у разі потреби упізнати й забрати її тіло, які могли б ухвалювати рішення за нього у випадку поранення або потрапляння до реанімації чи полону. Всі ці функції міг би взяти на себе його партнер, бо це людина, яка знає його найкраще і найбільше, з яким він разом багато років. Іноді навіть мама не може свого дорослого сина так упізнати, як людина, з якою він перебуває у стосунках. Але у партнера законних підстав виконувати всі ці функції не буде.

Сьогодні в Збройних силах, теробороні, серед волонтерів, парамедиків тощо чимало геїв, котрі почасти не бажають розголошувати оточуючим,  командирам та військкоматам свою орієнтацію. Важливість виявлення поваги до прав людини та основоположних свобод, а також боротьби з расизмом, ксенофобією, антисемітизмом і дискримінацією, у тому числі проти членів ЛГБТ-спільноти , є незмінним пріоритетом України. Тому суспільство і влада повинні з розумінням поставитися до таких ситуацій та розв’язання цієї проблеми.

Можливо, повинна бути узаконена  угода про цивільне партнерство або інший документ, який вирішить це питання.

Як відомо, для класичних пар з початком повномасштабного вторгнення стало можливим укладати шлюб онлайн. Але одностатеві пари знову ж таки залишилися поза увагою.

Без шлюбу певні сімейні права доступні лише для гетеросексуальних пар. Сімейний кодекс містить три статті, які стосуються прав чоловіка та жінки, які проживають спільно, але не перебувають у шлюбі. Щодо одностатевих пар таких положень немає. До речі, в критичних ситуаціях лікар має право не пускати будь-кого, хто не належить до кола близьких родичів або не є офіційним представником, або юристом, або священником. Це неможливо виправити, не змінюючи закон.

Деякі речі доступні і без закону, але вони настільки ускладнені для одностатевих партнерів, що фактично їх неможливо застосувати. Наприклад, право не давати покази проти своїх близьких. Це є конституційним правом, і теоретично зараз Кримінально-процесуальний кодекс містить норму про те, що до кола членів сім’ї зараховуються особи, що проживають спільно, але не перебувають у шлюбі.

Це теоретично включає також і одностатевих партнерів, але цей статус треба доводити – у судовому порядку, а це затягнеться на тривалий час. Тому фактично ця норма не діє. Щодо інформування про загибель, полон або поранення близького родича, теоретично до цього кола зараховуються люди, які проживають спільно, але не є у шлюбі.

Чи є вихід з ситуації, що склалася? Так, і наразі він лише один. ЛГБТ-військові можуть оформити заповіт на свого партнера, щоб не шукати можливості укласти фіктивний шлюб. Але повного пакета сімейних прав, на жаль, це їм не забезпечить.

 

#ЛЖВ #УГСПЛ #СтоВідсотківЖиття

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.