Війна в Україні викликає чимало запитань щодо отримання та нарахування соціальних допомог.
Нині їх можна згрупувати по суті у три великі блоки – допомоги родинам, які втратили своїх родичів на війні, допомоги внутрішньо переміщеним особам та соціальні допомоги, які передбачені законодавчо для різних груп населення, зважаючи на життєві ситуації.
Допомоги сім’ям військових у разі їх втрати
Компенсація у разі загибелі військового
Якщо людина загинула під час виконання військових обов’язків, брала участь у реальних бойових діях, перебула на фронті, то у цьому випадку її родичі мають право на компенсаційну виплату у розмірі 15 млн гривень.
Одним з основних документів для отримання грошової допомоги є документ про обставини загибелі військового. Саме від цього документу й залежатиме розмір компенсації.
Згідно із рішення Конституційного суду, членами сім’ї військовослужбовця є: дружина (чоловік), діти, батьки. Причому, діти вважаються членами сім’ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні.
До членів сім’ї також відносяться особи, які постійно мешкають із військовослужбовцем та провадять спільний побут. Наприклад, брати/сестри, онуки, тітка/дядько, дідусь/бабуся. Окрім того до кола таких осіб також можуть бути включені не лише близькі родичі військовослужбовця, а його дружини (чоловіка).
Основні критерії для визначення їх як членів родини: проживання разом, ведення спільного побуту, ведення спільного бюджету.
Щоб претендувати у такому випадку на компенсацію у разі втрати військового згадані вище особи повинні довести свою приналежність до сім’ї загиблого виключно через суд.
Для отримання компенсації у разі загибелі військового необхідно надати наступні документи:
- свідоцтво про смерть;
- витяг з наказу про виключення загиблого зі списку особового складу військової частини;
- документ, що свідчить про причини та обставини загибелі військового;
- витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця.
Ці документи у 10-денний термін родині повинен передати командир військової частини, де служив загиблий.
Після цього з отриманими цими документами родичі повинні звернутися у найближчий територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) із письмовою заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
Окрім того до заяви також потрібно додати:
- копію свідоцтва про смерть військового;
- копію лікарського свідоцтва про смерть;
- копії сторінок паспорта отримувача одноразової допомоги з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації;
- копію свідоцтва про народження загиблого (для виплати допомоги батькам);
- копію свідоцтва про шлюб (для виплати дружині);
- копію свідоцтва про народження дитини (для виплати дітям);
- копію рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (надають особи, які не були членами сім’ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Усі копії документів завіряють у ТЦК СП. Звідти їх скеровують до Департаменту соцзабезпечення Міноборони. Рішення про призначення/відмову компенсації ухвалює спеціальна Комісія з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги.
Надалі це рішення повинен завірити міністр оборони України. Після цього кошти перераховують на рахунок Командування Сухопутних військ Збройних сил України, і лише звідси – на рахунки членів сім’ї загиблого через обласні ТЦК СП.
Якщо членам сім’ї загиблого відмовили виплачувати компенсацію у розмірі 15 млн гривень, то це рішення можна оскаржити лише у суді.
Допомога сім’ї у разі зникнення/перебування у полоні військового
Рідні та близькі військових, які вважаються зниклими безвісти та/або перебувають у полоні, можуть отримувати його грошове забезпечення у повному обсязі з моменту зникнення.
Сума складатиметься із ставки, яку отримував військових та грошового забезпечення у час військового стану, відповідно до постанови Кабміну від 28 лютого №168, розмір якого наразі становить 100 тисяч гривень на місяць.
Ці кошти сім’я може отримувати доти, доки військового не визнають загиблим або ж він не буде виключений зі списків особового складу військової частини.
Допомога на поховання
Члени сімей, у яких на фронті загинув військовослужбовець, мають право на отримання грошової допомоги на здійснення чину похорону та спорудження пам’ятника. Наразі ця виплата становить у розмірі п’яти прожиткових мінімумів станом на дату загибелі військового (це близько 13 000 гривень).
Допомога переселенцям
З березня 2022 року Міністерство економіки запровадило щомісячну допомогу для внутрішньо переміщених осіб.
Так, ВПО отримують такі виплати:
- 3000 грн – для людей з інвалідністю або дітей;
- 2000 грн – для осіб старше 18 років.
Механізм та процедура даних виплат регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 214 «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану» та Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
Допомогу можуть отримати:
- громадяни, переміщені з території, де ведуться активні бойові дії.
- ВПО, житло яких було зруйновано або пошкоджене.
Переселенцям, які повернулися додому, ці виплати припиняються.
Внутрішньо переміщені особи, які до 30 квітня 2022 року подавали заяву на оформлення державної допомоги на проживання через додаток Дія, але з технічних причин не отримали її, можуть повторно подати заяву до 1 грудня 2022 року.
Для отримання допомоги потрібно заповнити заяву, у якій зазначаються наступні відомості:
- Прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) заявника;
- Реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- Дата народження;
- Відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа;
- Адреса місця, куди перемістилася особа, та контактний номер телефону;
- Номер поточного рахунку із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги “єПідтримка” або номер банківського рахунку (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги;
- Наявність статусу особи з інвалідністю;
- Відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із ВПО.
Неповнолітня дитина також має право самостійно звернутися за призначенням допомоги.
Заяву про виплату допомоги малолітній дитині, яка прибула без супроводу законного представника, може подавати до органу соціального захисту населення, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг від її імені:
- особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки), за наявності документа, що підтверджує сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною, виданого службою у справах дітей за місцем звернення;
- особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування;
- особа, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину, яка залишилися без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування).
Заяву про виплату допомоги особі, яка визнана судом недієздатною, може подавати її законний представник (для недієздатних осіб, яким призначено опікуна), уповноважена особа органу опіки та піклування (для недієздатних осіб, яким опікуна не призначено або втрачено з ним зв’язок під час дії надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях) до органу соціального захисту населення, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року у регіонах, що не включені до переліку відповідних територій, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Інші соціальні допомоги
Міністерство юстиції України у своєму телеграм-каналі повідомило, що Державна соціальна допомога виплачуватиметься протягом дії воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування. Під час воєнного стану не потрібно звертатися за її перепризначенням або підтвердженням права на її отримання.).
Це стосується таких виплат:
- допомоги малозабезпеченим сім’ям;
- допомоги на дітей одиноким матерям;
- допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
- допомоги на дітей, хворих на тяжкі хвороби, яким не встановлено інвалідність;
- щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
- тимчасової державної допомоги дітям, батьки, яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
- щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;
- тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
«Права людині в дії» (USAID)