Туберкульоз і війна: як протистояти двом загрозам одночасно

24 лютого вже рік, як наша країна протистоїть повномасштабному нападу російської федерації. Ворог щодня нищить не тільки об’єкти інфраструктури, житлові будинки, а й школи та лікарні. На жаль, чимало з них відновленню не підлягають. Зокрема, протитуберкульозні. Знищені їх будівлі, а обладнання розграбовано та вивезено. А перед війною за рівнем впровадження інновацій та прогресу у боротьбі з туберкульозом Україна взагалі займала лідируючі позиції серед країн Східної Європи та Центральної Азії (СЄЦА). 

Як відомо, з найнебезпечніших для життя населених пунктів люди виїхали до більш спокійних регіонів. Звичайно, серед них були і хворі на туберкульоз. 

Скупчення людей в сирих укриттях, недостатнє харчування, стреси —це  лише кілька з факторів, які можуть спровокувати поширення хвороби. Але медики в усіх регіонах готові надавати допомогу тим, хто її потребує, супроводжувати пацієнтів і не зволікати з лікуванням. Своє плече підставляють і на міжнародному рівні, і всередині країни ВООЗ, Глобальний фонд по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією, міжнародні фонди та неурядові організації. 

У подоланні туберкульозу дуже важлива культура суспільства турбуватися про своє здоров’я та відсутність упереджень до діагнозу туберкульоз. Це вже давно виліковне захворювання. Але долати його заважають віра в народну медицину або стереотип, що на нього хворіють лише маргінали. На туберкульоз може захворіти кожен. В умовах війни ризики мають всі. Адже здорова людина будь-де може вдихнути краплини вологи, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Основними факторами, які сприяють зараженню, є:

  • тісний тривалий контакт з людьми (серед них може бути хвора людина);
  • тривале перебування в сирому приміщенні, що погано провітрюється;
  • стресовий стан, погане харчування, довгий стаж куріння.

 

Після зараження туберкульоз проявляється не одразу. А самодіагностика може бути ускладнена тим, що хвороба має спільні симптоми з респіраторними захворюваннями: кашель, підвищена температура, утруднене дихання, поганий апетит, слабкість, нічна пітливість тощо.

 

Як отримати допомогу в умовах війни

Люди з туберкульозом можуть безоплатно отримати медичну допомогу в будь-якому закладі охорони здоров’я, який продовжує працювати. Йдеться саме про діагностику, стаціонарне лікування, а також отримання спеціального курсу ліків для терапії в домашніх умовах.

Щоб продовжити лікування проти туберкульозу в домашніх умовах під наглядом спеціаліста первинної ланки, слід зв’язатись зі своїм лікарем та запитати, як отримувати допомогу. Якщо контакт втрачений або було змінено місце проживання, потрібно знайти нового сімейного лікаря, який допоможе відновити терапію та супроводжуватиме лікування.

Всі заклади первинної ланки, які підписали договір з НСЗУ на пакет послуг «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги», надають низку безоплатних послуг.

Кожен українець має змогу потрапити до лікаря, незалежно від місця перебування. Якщо ви є внутрішньо переміщеною особою, вам НЕ потрібно переукладати декларацію, достатньо звернутися по допомогу в найближчий медичний заклад. Знайти адресу найближчої лікарні допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.  

Якщо ваші права було порушено

Ви або ваші близькі можуть поскаржитися на неправомірні дії лікаря як на місцевому рівні, так і в НСЗУ:

  • написати скаргу на імʼя головного лікаря медзакладу про неправомірні дії лікаря; 
  • написати скаргу до Департаменту охорони здоров’я у місті, де ви перебуваєте; 
  • подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ; 
  • звернутися у контакт-центр НСЗУ за номером 16-77; 
  • зателефонувати на урядову лінію Кабінету Міністрів України — 15-45. 

 

Закликаємо вас повідомляти про правопорушення, адже саме ваша небайдужість дозволить покращити медичну  систему в Україні. 

І пам’ятайте: якщо виявити хворобу на ранній стадії, її можна лікувати амбулаторно і не боятися ускладнень.
УВАГА: українці можуть отримати безоплатну меддопомогу при туберкульозі в будь-якому закладі, який продовжує працювати.

Що робити, якщо поруч з вами хворий на туберкульоз

Якщо ви проживаєте разом з людиною, яка має саме відкриту форму туберкульозу, щоб знизити ризик вдихання мікобактерій через повітря, дотримуйтеся таких рекомендацій: 

  • забезпечте за можливості пацієнта окремою кімнатою;
  • частіше провітрюйте приміщення;
  • обмежте відвідування хворого сторонніми людьми, краще спілкуватися з ним на відкритому повітрі;
  • проводьте щоденне вологе прибирання;
  • людині з туберкульозом — маску, відвідувачам — респіратор.

 

Усі дорослі, котрі мешкають або працювали разом із хворим, повинні звернутися до лікаря для проходження обстеження або профілактичного лікування. Слідкуйте за собою. Якщо ви помітите: тривале підвищення температури, кашель понад 2 тижні, різку втрату ваги, слабкість, негайно звертайтеся до лікаря і акцентуйте, що перебуваєте у контакті з хворим.

Яка профілактика туберкульозу?

По-перше, слід вакцинувати дітей, відповідно до календаря щеплень.

По-друге, дорослим слід раз на рік робити флюорографічне дослідження легень (за направленням від сімейного лікаря це безоплатно).

По-третє, слід тримати дистанцію з людьми, які мають симптоми застуди.

По-четверте, треба забезпечити масками всіх, хто кашляє, та їхнє оточення, а також провітрювати приміщення, де сконцентровано багато людей.

По-п’яте, у разі появи симптомів, якомога швидше звернутися до лікаря для встановлення точного діагнозу та лікування.

ВАЖЛИВО: чоловіки, у яких було виявлено туберкульоз, у мирний час не призиваються. Якщо людина пройшла лікування, то може бути призвана у воєнний час за рішенням ВЛК.

 

#ЛЖВ #УГСПЛ #СтоВідсотківЖиття

 

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.