Війна і права людини: мобілізація в Україні посилюється. З 1 червня правила стали жорсткішими

Воєнний стан та загальна мобілізація в Україні. Це питання сьогодні обговорюють усі і скрізь. Сьогодні мобілізації підлягають навіть ті, кого в мирний час було визнано обмежено придатним до військової служби. З 1 червня запрацювали зміни у порядку вручення повісток. Тепер уповноважені працівники територіальних центрів комплектування (ТЦК) можуть видавати повістки чоловікам незалежно від місця їх військового обліку.

З 24 лютого 2022 року в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Усі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов’язаними і можуть бути призвані на службу. Правила мобілізації стають дедалі суворішими.

 

Кого призивають з 1 червня

Загальна мобілізація та воєнний стан продовжено в Україні до 18 серпня. Також у законодавство внесено зміни щодо військового обліку та оповіщення громадян. Так, проведення військового обліку покладено на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки, виконавчі органи місцевих, селищних і сільських рад, дипломатичні установи за кордоном. Обліком мають займатися і відповідні керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Для уточнення облікових даних, проходження військово-лікарської комісії чи відправки у військову частину ТЦК виписують повістки, за якими адресати зобов’язані з’явитися у призначені місце і час. Або голова ТЦК підписує розпорядження, згідно з яким повістки видають уповноважені особи.

Нові правила, дозволяють військовослужбовцям на території, за яку вони несуть відповідальність, видавати повістки в багатьох публічних місцях. Повістки отримують усі чоловіки. Працівники ТЦК перевіряють, чи вони вже пройшли уточнення даних.

Майже всіх мобілізованих спочатку відправляють у навчальні частини. Там вони проходять підготовку від 1 до 3 місяців. Частина проходять її в Україні,  багато хто їде в інші країни: Польща, Німеччина для проходження бойової підготовки. Громадян, котрі служили і мають досвід, відправляють у бойові військові частини, але ті, які не служили, виключно потрапляють в навчальні частини.

 

В Україні знизили вік призову на строкову військову службу

Верховна Рада 30 травня проголосувала за Закон «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Він знижує граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25-річного віку.

Це означає, що в мирний час чоловіки, котрі досягнуть 25 років, будуть звільнені від строкової військової служби. При цьому у воєнний час на військовий облік тепер прийматимуть чоловіків не з 27, а з 25 років. Зі зміною закону чоловіків віком від 25 до 60 років навіть без досвіду військової служби зможуть примусово мобілізувати у воєнний час.

 

Тепер можуть мобілізувати такі категорії чоловіків:

 • придатні і обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану чоловіки віком від 25 до 60 років без досвіду військової служби;
 • придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану чоловіки з досвідом військової служби віком від 18 до 60 років;
 • зняті та виключені з військового обліку чоловіки віком від 18 до 60 років (власники «білого квитка»), визнані придатними або обмежено придатними за станом здоров’я під час воєнного стану рішенням ВЛК, які не здійснювали тяжкий злочин.

 

Кого точно не призиватимуть на службу

Питання щодо мобілізації в Україні регулюються відповідним законом. Він містить вичерпний перелік військовозобов’язаних, які не підлягають призову. Тож до переліку тих, кого не беруть на службу при мобілізації належать:

 • заброньовані особи;
 • особи з інвалідністю;
 • тимчасово непридатні до служби за станом здоров’я (тут потрібен висновок військово-лікарської комісії – він дається на термін до 6 місяців, а потім знову – до ВЛК);
 • жінки та чоловіки, у яких троє і більше дітей віком до 18 років,
 • жінки та чоловіки, котрі самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
 • жінки та чоловіки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, або повнолітня дитина з інвалідністю I чи II групи,
 • жінки та чоловіки, котрі виховують хвору дитину (ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологія, психічні розлади, цукровий діабет I типу тощо);
 • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
 • військовозобов’язані, які доглядають за хворою дружиною (чоловіком), дитиною чи батьками, а також якщо мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю та/або якщо у батьки мають інвалідність I чи II групи, опікуни особи з інвалідністю;
 • жінки та чоловіки, котрі мають неповнолітню дитину (дітей), а хтось із подружжя вже проходить військову службу;
 • працівники органів військового управління, військових частин, підприємств, установ та організацій Міноборони, ЗСУ, служби спецзв’язку, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Нацполіції, БЕБ, НАБУ, ДБР, Державної виконавчої служби, Управління держохорони.

 

Варто зазначити, що вище перелічені особи все ж можуть бути призвані на військову службу, але лише за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

 

Призову також не підлягають:

 • студенти, аспіранти та докторанти (лише денна або дуальна форми навчання);
 • науковці та педагоги;
 • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час АТО з числа військових, добровольців, осіб, які залучалися до забезпечення проведення АТО;
 • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

 

«Права людини в дії» (USAID)

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.