Як львівська поліція бореться з мирними зібраннями під час карантину

Протягом липня 2020 року у Львові відбулася низка мирних зібрань, за результатами проведення яких працівники поліції складали протокол про адміністративне правопорушення. Нагадаємо, що такі спроби з боку поліції  вже здійснювалися раніше: у справі Владислава Орлова (рух «SAVE ФОП»), коли поліція намагалася притягнути до адміністративної відповідальності за проведення пікету, який поліція розглядала як порушення правил карантину щодо людей та у справі Андрія Григораша (ГО «Демократична сокира»), коли поліція намагалася притягнути  до адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство саме за проведення перфоменсу.

Так, 06 липня 2020 року Комітет Майдану Львівщини, ГО «Студентське Братство Львівщини» та ГО «Справа Громад» перед пам’ятником Тарасу Шевченку провели мистецьку акцію «Зупини дефолт – вимкни зелений принтер!», якою привернули увагу громадськості до проблеми невиправданої емісії національної валюти. За сценарієм акції особа в масці Зеленського роздавала «купюри» номіналом 1 млн грн присутнім, а після цього активісти розламали зелений принтер, який символізував «друк грошей» і загрозу інфляції.

Після  закінчення цього заходу працівниками поліції було складено адміністративні протоколи на Ірину Клейменову (ГО «Справа громад») та Ростислава Радиша (ГО «Студентське братство»).

Їх обвинуватили в тому, що своїми діями вони вчинили дрібне хуліганство (стаття 173 КупАП). Однак в чому саме полягало це порушення, в жодному протоколі так і не було вказано. Так само, залишається питанням, чому саме щодо цих осіб було складено адміністративні протоколи, хоча в заході брали участь декілька осіб. Таке собі вибіркове покарання.

Навряд чи суд захоче вгадувати, в чому саме полягало порушення громадського порядку (чи то в роздачі «купюр» номіналом 1 млн. гривень чи то в розламуванні принтера в громадському місці)  і, сподіваємося, визнає в обох випадках відсутність складу адміністративного правопорушення.

Зазначимо ще одну негативну тенденцію щодо переслідування за проведення мирних зібрань. Так, з точки зору працівників поліції саме проведення мирних зібрань становить порушення правил карантину щодо людей.

20 липня 2020 р. відбулося мирне зібрання львівських рестораторів проти заборони ресторанам працювати після 23.00. За організацію мирного зібрання, а формально за порушення правил карантину щодо людей (ст. 44-3 КУпАП) на Олега Іваша складено адміністративний протокол.

22 липня 2020 р. працівниками поліції було складено адміністративний протокол на Остапа Стахіва (ГО «Ідея нації») за порушення правил карантину щодо людей (ст. 44-3 КУпАП).

Можна припустити, що метою складання таких адміністративних протоколів є спроба покарати за проведення мирних зібрань з тим, щоб відбити активним громадянам бажання брати в них участь.

Перспективи притягнення до відповідальності за такі правопорушення достатньо примарні. Як з формальної точки зору, оскільки протоколи, як правило складаються без дотримання вимог Кодексу України  про адміністративні правопорушення щодо протоколу, так і зі змістовної, оскільки право на мирні зібрання, передбачене статтею 39 Конституції України має перевагу перед обмеженням проведення масових заходів, встановленим  постановою Кабінету Міністрів України №211 (особливо зважаючи на той факт, що в постанові нічого не сказано про мирні зібрання).

Автор: Руслан Тополевський

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.