Як знайти безвісті зниклого під час війни

За різними даними, під час війни в Україні вже безвісті зникли кілька десятки тисяч людей, серед яких сім тисяч військових.

За станом на 22 червня 2022 року залишок не знайдених осіб серед безвісті зниклих, які перебувають на обліку Нацполіції,  складав 10,1 тис. З них за особливих обставин пропали 9,6 тис., а заяв про зникнення людей надійшло майже 20 тисяч.

Що робити, якщо з вашою рідною людиною втратився зв’язок?

Першочергово сконтактуйте з родичами, друзями чи знайомими людини, яку розшукуєте. Спробуйте вийти на зв’язок з локальними волонтерами, які надають першочергову допомогу з евакуацією та речами першої необхідності у зонах бойових дій та тимчасово непідконтрольних Україні територіям.

Волонтерські групи можна розшукати у соціальних мережах або різних телеграм-пабліках.

Українська Волонтерська служба створила мережу локальних чатів, які доступна за посиланням:

Telegram: @VolunteerCountry

Російський телеграм-канал, який публікує дані про військових з України, які потрапили у полон на Донбасі:

t.me/chub_detection

 

Офіційні канали пошуку зниклих безвісти

Національне інформаційне бюро:

– Телефон «гарячої лінії» в межах України – 1648
– Для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 287-81-65

Крім зниклих безвісти бюро також збирає та систематизує інформацію про українських військовополонених та загиблих.

Національна поліція України:

Телефон «гарячої лінії» – 089 420 18 67

Також можна надсилати листи із запитом про допомогу з пошуком людини на електронну пошту: rozshuk_znyklyh@police.gov.ua.

Доступний також і чат-бот – t.me/poshuk_znyklyh.

При скеруванні офіційного запиту про допомогу у пошуку або зверненні на «гарячу лінію» Нацполіція рекомендує надавати якомога більше інформації про зниклого.

Доцільно буде підготувати наступну інформацію про зниклу людину:

• Прізвище, ім’я, по батькові;
• Дата народження;
• Стать, громадянство;
• Місце реєстрації та проживання до зникнення;
• Дата та час останнього виходу на зв’язок;
• Хоча б приблизне місце, дата та обставини зникнення/депортації;
• Особливі прикмети: родимки, шрами, татуювання, імпланти, специфічні прикраси;
• Контактна інформація родичів;
• Фото та відеоматеріали зі зниклим;
• Копії документів;
• Джерела підтвердження факту перебування в заручниках чи полоні та факту депортації (за наявності);
• Якщо є фото- чи відеопідтвердження утримання людини у полоні чи депортації – зберегти їх;
• Де утримують особу/в яку країну чи населений пункт депортували (якщо відомо);
• Якщо це військовий, то за можливості вказати звання, посаду, військову частину, роту, полк.
• Опис речей, які могла б мати із собою зникла людина (мобільний телефон, документи, прикраси тощо).

Чат-бот щодо пошуку зниклих дітей:

@poshukditei_bot – чат-бот «Пошук дітей» був створений Ювенальною поліцією України.

 

Сервіси для пошуку для розшуку безвісно зниклих осіб (за даними Міністерства цифрової трансформації):

1. t.me/poshuk_znyklyh – «Пошук зниклих» – один із найбільших ресурсів для пошуку дітей та дорослих, зниклих під час вторгнення росії. У Telegram-каналі легко орієнтуватися за допомогою хештегів із назвами міст.
2. t.me/poshukukraina2022 – «Пошук Україна 2022» – Telegram-канал для пошуку людей по всій Україні. Щоб подати заявку на пошук, треба заповнити Google-форму.
3. t.me/Family_Search_bot – «Знайди рідних» – бот, створений за ініціативи «Міжнародної асоціації кібербезпеки» та інших громадських організацій.
4. t.me/nib_uncp_bot – бот, який передбачає розшук за даними Національного інформаційного бюро надає інформацію про зниклих військових і цивільних – як загиблих, так і полонених або депортованих з України.

 

Також існують ресурси для пошуку людей в окремих регіонах:

t.me/Nadiia_Kharkiv_bot – пошук зниклих людей у Харкові.
t.me/findme_kyivobl_bot – пошук зниклих у передмісті Києва та Київській області.
sarva.org.ua – сайт для пошуку зниклих людей у Львівській області (на сайті потрібно буде заповнити відповідну онлайн-форму).

 

Розшук зниклих людей через евакуаційні маршрути

Слідкувати за офіційними евакуаційними маршрутами з населених пунктів можна на наступних ресурсах:
• На фейсбук-сторінці або телеграм-каналі віце-прем’єр-міністерки Ірини Верещук: facebook.com/vereschuk.iryna та t.me/vereschuk_iryna
• Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в оголошеннях про зелені коридори надає ілюстрації маршрутів евакуації:
spravdi.gov.ua – сайт
t.me/spravdi – телеграм-канал

 

Пошук військових

Пошук військових в Україні регулює закон України «Про правовий статус осіб зниклих безвісти». У квітні 2022 року Верховна Рада прийняла до нього ряд правок, розширивши перелік тих, хто має право отримувати інформацію про зниклих.

Також створили Єдиний реєстр осіб зниклих безвісти за особливих обставин, яким опікується Міністерство внутрішніх справ.

Згідно із законом, особливими обставинами зникнення є збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Пошуком зниклих в Україні військових займається кілька відомств, серед яких військові частини (протягом перших 15 діб з моменту зникнення), Національна поліція, Служба безпеки України, Головне управління розвідки, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, громадські організації.

Однак, в Україні і досі невизначено чіткого алгоритму визнання військового зниклим безвісти та немає єдиного відповідального за пошуки органу.

З весни в Україні почав працювати новий інститут Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин. Наприкінці травня на цю посаду був призначений Олег Котенко.

Для того, щоб повідомити про зниклу людину Уповноваженому з питань зниклих безвісті за особливих обставин, необхідно звернутися на «гарячу лінію» кол-центру за номером 0 800 339 247 з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00.

У суботу і неділю кол-центр працює у віддаленому режимі. Інформація приймається у вигляді повідомлень на номер +38 095 896 0421 у вайбер та телеграм. Також для зв’язку з працівниками кол-центру можна скористатися електронною адресою: war2022people@gmail.com.

Офіційно пошук військових відбувається через посередників у Міжнародному комітеті Червоного Хреста. Вони мають можливість, відповідно до Женевської конвенції, вести перемовини щодо долі зниклої людини.

Саме цей комітет також і супроводжує процес обміну тілами військовослужбовців між Україною та росією. Тіла загиблих відвозять у морги Києва, Харкова, або Дніпра.

Щоб упізнати загиблих родичі мають здати аналіз на експертизу ДНК. Завдяки роботі єдиної бази ДНК це можна зробити в будь-якому українському місті одразу після того, як подається заява в Нацполіцію про зникнення людини.

 

«Права людині в дії» (USAID)

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.