Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Започаткували її Українська Гельсінська спілка з прав людини та партнери. У всіх областях діють громадські приймальні, де здійснюють документування воєнних злочинів в рамках цієї ініціативи.
Водночас, з огляду на наслідки дій агресора, безперебірливе влучання по цивільних об’єктах, постійні втрати серед населення є розуміння, що процес документування буде тривалим. Адже кількість постраждалих цивільних осіб, пошкоджених чи зруйнованих об’єктів критичної інфраструктури, житлових будинків тощо щодня зростає. Ця реальність з нами надовго, і тому важливо поширювати та передавати знання про документування, навчати та долучати молодь до цього процесу.
Саме таким досвідом може поділитись Львівська приймальня УГСПЛ, що працює на базі ЦППД «СІМ», та Юридична клініка УКУ. В рамках цієї співпраці студенти-правники Школи права УКУ мають можливість навчатись документуванню та долучатись до виїзних моніторингових місій після проходження тренінгів, які проводить документатор приймальні.
Залучення студентів-правників до процесу документування розпочалось наприкінці 2022 року, коли було проведено перший тренінг. За результатами заходу близько 10 студентів виявили бажання долучитись до ініціативи та допомагати у документуванні воєнних злочинів.
В подальшому, після навчання, студенти-правники долучились до близько 10 моніторингових виїздів, у тому числі на території Житомирської області, в рамках спільних візитів Рівненської та Львівської приймалень УГСПЛ.
Своїми враженнями від такої співпраці ділиться студентка 3 курсу Школи Права УКУ Еліза Рогоцька:
«Ніколи б не подумала, що документування злочинів може бути настільки глибинним процесом. Спочатку ти прямуєш лише в один населений пункт, знаючи, що там було тільки одне влучання. І лише спілкуючись з місцевими, згодом дізнаєшся інформацію і про інші злочини, невідомі до того медіа-спільноті, а отже – незадокументовані. Тоді ви їдете в незнане раніше сусіднє селище і відкриваєте ще з десяток скалічених доль.
Пошкоджені будинки приватного сектору, будівлі органів місцевого самоврядування, школа без вікон та вирва діаметром 18 метрів на подвір‘ї – такі реалії може спричинити один приліт.
Документування воєнних злочинів – чи не найважливіша робота для юриста у ці складні часи. Я усвідомила, що немає часу засиджуватися за книжками – правосуддя треба виборювати вже тут і зараз: не чекати, поки тебе хтось покличе застосовувати теорію на практиці, а самому ініціювати свою практичну діяльність.
Десятки, а то й сотні людей нашої країни потерпають від російської агресії щотижня, і у нас просто немає часу сидіти склавши руки. І допоки я можу бути чимось корисною, я намагаюся долучатися і допомагати. Лише від нас залежить, яке «завтра» побачить наша країна.
Кожне питання має відповідь, кожна проблема – вирішення, а кожен злочин – покарання. І ми робитимемо все можливе, аби відповідальність винних таки настала».
У 2024 році Львівська приймальня УГСПЛ та Юридична клініка Школи права УКУ продовжуватимуть співпрацю, та вже встигли здійснити моніторинговий виїзд разом з документатором Громадської приймальні УГСПЛ у м. Рівне.
Автор тексту та фото Христина Ковцун, документатор Громадської приймальні УГСПЛ у м. Львові
—
Львівська приймальня УГСПЛ працює за підтримки Програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії».