Змінити сімейного лікаря можливо і нескладно

Через війну та окупацію велика кількість українців, а серед них і лікарі, були змушені змінити місце проживання. Багато хто зіткнувся з проблемами в отриманні медичної допомоги через віддаленість та/або відсутність звʼязку зі своїм сімейним лікарем. Тому людей тривожать запитання щодо отримання ПМД (первинної медичної допомоги) та укладання декларації, особливо під час війни. Якщо ви вимушено покинули свою домівку та потребуєте медичної допомоги, або якщо ви залишилися вдома, а ваш сімейний лікар з якихось причин змінив місце роботи, то варто обрати фахівця, який буде надавати допомогу на постійній основі. Тож чи важко змінити сімейного лікаря і як вирішити питання, які виникають у зв’язку з цим, спробуємо пояснити.

 

Як змінити сімейного лікаря?
Один із найпростіших варіантів – укласти декларацію з новим лікарем за місцем фактичного проживання, звернувшись безпосередньо до медичного закладу. Фахівця ви можете обрати без прив’язки до адреси.

Розривати декларацію з попереднім сімейним лікарем не потрібно, вона анулюється автоматично після того, як ви підпишете нову.

Слід враховувати, що декларацію можна підписати й з лікарем з приватної поліклініки. Тоді вам нададуть гарантований державою безоплатний пакет медичних послуг.

 

Які документи потрібно мати при собі?
Необхідно мати при собі лише:

  • мобільний телефон;
  • документ, який засвідчує особу (паспорт або ID-картка для дорослих, свідоцтво про народження для дітей);
  • довідка ВПО, якщо пацієнт переселенець.

У декларації з лікарем потрібно вказати такі дані:

  • дату народження;
  • номер мобільного телефону та електронну адресу;
  • паспортні дані;
  • адресу проживання та реєстрації;
  • ІПН.

 

Як змінити сімейного лікаря онлайн у мирний час?

  1. Спочатку потрібно знайти вільного терапевта через сайт Національної служби здоров’я.
  2. Заходимо у розділ Е-дані далі – Аналітичні панелі – Електронна дата місць надання первинної медичної допомоги. Обираємо формат відображення інформації: мапа або таблиця.
  3. На мапі через фільтри обираємо область та населений пункт де маємо намір знайти лікаря. Також можна відфільтрувати форму власності медичного закладу, обравши один з варіантів:
    – комунальний заклад;
    – приватна клініка;
    – ФОП.
  4. Обираємо вільного лікаря зі списку, де видно, у кого з них скільки декларацій.
  5. Далі потрібно записатися через ресурс Helsi me на прийом до обраного лікаря. Терапевта можна знайти через пошук, вбивши ім’я та прізвище. Заповнити декларацію можна під час прийому.

 

Як змінити сімейного лікаря онлайн під час воєнного стану?

  • Заходимо на сайт Helsi me. У верхньому меню вибираємо потрібний вам населений пункт.
  • Обираємо потрібного вам терапевта, попередньо вибравши у фільтрах «Лікар приймає Е-декларації».
  • Записуємося на прийом, під час якого укладаємо декларацію.

 

Як змінити лікаря і скільки разів можна це робити?
Якщо – через будь-які обставини, у тому числі від’їзд медика, викликаний військовими діями на території України, – у вас виникла потреба змінити лікаря, з яким була укладена декларація, ви можете просто подати нову декларацію до нового фахівця. Стара декларація анулюється автоматично.

Обирати лікаря та підписувати декларацію можна необмежену кількість разів.

Проте, звертаємо увагу, що ви можете підтримувати зв’язок зі своїм лікарем дистанційно, навіть живучи в різних куточках країни. Телефоном чи в месенджері зараз можна отримати консультацію, рецепт за програмою «Доступні ліки» чи електронне направлення. Якщо маєте змогу зберігати контакт зі своїм лікарем – варто зробити це. Адже чим довше лікар знає пацієнта, тим краще розуміє особливості його здоров’я та ефективніше допомагає.

Нагадуємо, що якщо ви перебуваєте поза домівкою і потребуєте допомоги сімейного лікаря, можна звернутися у найближчу амбулаторію або центр первинної допомоги за місцем фактичного перебування. Нову декларацію для цього укладати не потрібно. 

 

У яких випадках припиняється дія декларації ?
Декларація залишається чинною незалежно від того, як часто ви приходите на прийом до лікаря. Але є причини, за яких декларація припиняє діяти:

  • у разі ліквідації юридичної особи чи ФОП того закладу, в який подали декларацію;
  • якщо ваш лікар звільнився – потрібно подати декларацію до іншого лікаря;
  • декларація неповнолітнього пацієнта з педіатром припиняє діяти у день його 18-річчя, відтак слід підписати нову декларацію з терапевтом або сімейним лікарем.

 

Як дізнатися, чи є у найближчому закладі вільні лікарі, з якими  можна укласти декларацію? 
Усі дані про заклади первинної медичної допомоги, які мають договір з НСЗУ, та про лікарів, які працюють в цих центрах, поліклініках і амбулаторіях, має Національна служба здоров’я України. Зараз таку інформацію можна отримати за телефоном контакт-центру НСЗУ: 16-77.

 

«Права людині в дії» (USAID)

Post Author: СІМ

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.