Мета Організації: Здійснення діяльності, спрямованої на задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів членів Організації; сприяння становленню громадянського суспільства та верховенства права, здійсненню правової реформи в Україні.
Місія Центру «СІМ» – сприяння посиленню громадянського суспільства, верховенства права, захисту людської гідності та прав людини, здійсненню правової реформи та публічної політики в Україні.
Для досягнення статутної мети Організація у відповідності до чинного українського законодавства реалізує такі завдання:
- пропаганда правозахисних ідей та міжнародних стандартів прав людини та основоположних свобод, правове просвітництво та освіта;
- правовий захист жертв порушень прав людини;
- підтримка процесу становлення та розвитку українського правозахисного руху;
- збір інформації про факти порушень прав людини та основоположних свобод і правову ситуацію в Україні крізь призму відповідності букві та духу міжнародних зобов’язань у сфері прав людини та основоположних свобод;
- сприяння доведенню інформації про стан прав людини та основоположних свобод в Україні до відома своїх членів, українських державних та недержавних організацій, міжнародних органів та організацій, а також широкого кола громадськості;
- аналіз виборчого законодавства та практики проведення виборів;
- сприяння належному здійсненню виборів та референдумів, що проводяться у відповідності до виборчого законодавства;
- пошук та застосування форм ефективної участі громадськості в законотворчому процесі з питань, що пов’язані із захистом прав людини та основоположних свобод, надання максимального сприяння законодавчим та виконавчим органами, органам місцевого самоврядування у створенні гарантій дотримання прав людини та основоположних свобод.
1. Послуги, які надає організація
Організація надає безкоштовну правову допомогу різноманітним категоріям осіб;
Популяризує та проводить Мандрівний фестиваль документального кіно з прав людини Docudays UA як регіональний партнер у Львівській області;
Здійснює дослідження у сфері дотримання прав людини та правоохоронної діяльності;
Проводить освітні заходи у сфері прав людини.
2. Основні досягнення (коротко про основні успішні проекти, цифри, конкретні факти)
Протягом 2015 року команда Центру «СІМ» працювала у правовому, дослідницькому та просвітницькому напрямках, а також продовжувала роботу над стратегічним планом організації на наступні 4 роки.
В межах правового напрямку продовжувала свою діяльність правозахисна приймальня у м. Львові. Юристи організації надали допомогу 2482 громадянам із різноманітних юридичних питань. У 1807 випадках заявники отримали консультацію із проблематики свого звернення, у 193 випадках була надана допомога у написанні відповідних заяв, звернень, скарг до органів державної влади і органів місцевого самоврядування, у 94 випадках – було складено процесуальні документи, у 47 випадках ми звертались до різноманітних органів влади на користь клієнта. 8 справ було підтримано Фондом стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) як такі, що мають стратегічне значення, а отже, їх вирішення може вплинути на вирішення проблем великої кількості заявників.
http://www.old.centre7.org.ua/?q=article/juryst_lvivskoji…
http://pressclub.lviv.ua/index.php?id=view&…
http://pressclub.lviv.ua/index.php?id=view&tx_ttnews%5…
http://www.old.centre7.org.ua/?q=news/2403
В межах дослідницького напрямку фахівці Організації взяли активну участь у підготовці Доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні – 2014», а саме розділу «Право на приватність». Було висвітлено наступні аспекти: негласний обшук, зовнішнє спостереження, відеокамери в громадських місцях, прослуховування телефонів, захист персональних даних та ідентифікаційні документи, тілесний аспект права на приватність. Крім вищезазначених, було висвітлено і право на приватність в Автономній Республіці Крим. Таким оперативним є реагуванням українських правозахисників на окупацію Криму. За наслідками вивчення стану справ із дотриманням права на приватність в Україні підготовлено і запропоновано 16 рекомендацій органам державної влади по покращенню ситуації (http://www.khpg.org/index.php?id=1432294136).
В рамках проведення XII Мандрівного фестивалю документального кіно з прав людини Docudays UA у Львівській області, в якому Центр «СІМ» виступає як регіональний партнер, було проведено 97 показів документальних фільмів, до обговорення було залучено понад 4600 осіб. Також в рамках Фестивалю було проведено 10 позапрограмних освітніх заходів з прав людини. У 2015 році Мандрівний фестиваль документального кіно у Львівській області став непересічною культурною та просвітницькою подією у житті всієї області. Більше інформації за посиланням http://www.old.centre7.org.ua/?q=news/2393.
3. Організаційна структура: колективний керівний орган, засновники, команда
Керівними органами Організації є:
- Загальні збори;
- Правління;
- Голова Правління;
- Ревізійна комісія;
- Директор.
4. Основні сектори, де працює організація та клієнти.
Основним сектором діяльності Центру «СІМ» є сфера прав людини та суміжні сфери: діяльність органів внутрішніх справ, пенітенціарна системи, справедливе правосуддя, освіта та просвіта у сфері прав людини.
Серед клієнтів організації: пенсіонери, військовослужбовці, призовники, працівники бюджетної сфери, інваліди, безробітні, працівники приватних підприємств, вимушені переселенці, засуджені, учасники судових процесів, потерпілі, чорнобильці, багатодітні сім’ї, громадські активісти, студенти тощо.
5. Основні проекти та діяльність, виконані у звітному періоді.
5.1. Громадська приймальня
Протягом 2015 р. юристи організації надали допомогу 2482 громадянам із різноманітних юридичних питань. У 1807 випадках заявники отримали консультацію із проблематики свого звернення, у 193 випадках була надана допомога у написанні відповідних заяв, звернень, скарг до органів державної влади і органів місцевого самоврядування, у 94 випадках – було складено процесуальні документи, у 47 випадках ми звертались до різноманітних органів влади на користь клієнта. 8 справ було підтримано Фондом стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) як такі, що мають стратегічне значення.
Найбільше звернень до приймальні надійшло від пенсіонерів – 694, військовослужбовців – 577, працівників бюджетної сфери – 224, інвалідів – 194, безробітних – 187, вимушених переселенців – 174, засуджених або їхніх родичів – 136, підприємців та працівників підприємств – 129, самотніх матерів та багатодітних сімей – 97 звернень. Крім вищезгаданих категорій, до приймальні звертались також громадські активісти, призовники, студенти, підсудні, підозрювані, жертви злочинів і журналіст.
Найбільше питань стосувалось цивільного права – 1099 звернень, трудового права – 400, пенсійне законодавство та його застосування – 235 звернень, законодавства про соціальне забезпечення – 214, питання, пов’язані із представництвом у кримінальних справах – 148 звернень, охорони здоров’я – 98, відшкодування шкоди – 89, житлове право – 79, порушення права на інформацію (ЗУ «Про звернення громадян») – 68 звернень. Також були звернення, що стосувались порушень в ході судового слідства – 45 звернень, порушень у ході досудового слідства – 32, невиконання судових рішень – 27, насильство в сім’ї – 20, права споживачів – 17, незаконне затримання – 4, катування – 3.
Великим досягненням команди юристів вважаємо ведення низки судових стратегічних справ, що вже дали або дадуть можливість багатьом особам захистити свої порушені права, а саме:
• справа перерахунку пенсії вдові чорнобильця
Фонд стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини підтримав справу вдови чорнобильця, інваліда 3-ї групи пані Тетяни Солтан проти управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова. Пані Тетяна впродовж трьох років не може домогтися від Пенсійного Фонду України перерахунку пенсії, хоча має на це законне право. Як не банально це звучить —все уперлося в одну злощасну довідку форми №122, яку ПФУ вимагав подати заявниці . Виявилось, що подача довідки саме нашою клієнткою не передбачена, а тому вимоги працівників ПФУ були незаконні. Юристи Центру «СІМ» виграли справу проти управління Пенсійного Фонду України у Шевченківському районі м. Львова, рішення набрало законної сили і передане державному виконавцю. Таким чином наші юристи допомогли заявниці реалізувати своє право на достатній життєвий рівень. шляхом перерахунку її пенсії та приведення такої до відповідних законних стандартів.
http://www.old.centre7.org.ua/?q=news/2404
http://pressclub.lviv.ua/index.php?id=view&tx_ttnews%5Btt_news%5D=3401&c…
• справа підтвердження факту народження на території окупованого Криму
Пані Юлія, яка народила дитину в окупованому Криму, хотіла узаконити свідоцтво про народження немовляти в Україні. Проте український суд їй відмовив, вимагаючи аналіз ДНК, як свідчення того, що вона дійсно є біологічною матір’ю дитини. У таку абсурдну (з точки зору правозахисників, але не чиновників) ситуацію потрапила наша заявниця та її маленька донечка Марія. Коли почалися бойові дії в Горлівці (Донецька область), Юлія з сім’єю прийняла рішення покинути небезпечну зону та пожити якийсь час у кримських родичів. Тим паче сім’я очікувала на поповнення. Після народження дочки пані Юлія з дітьми вирішила переїхати до Львова та облаштовувати своє подальше життя тут. Постало питання реєстрації дитини в Україні. При народженні дівчинці видали свідоцтво, зареєстроване у АР Крим органами окупаційної влади Російської Федерації на півострові. Суд першої інстанції відмовив у визнанні факту народження. На переконання юристів Центру «СІМ» питання встановлення фактів народження/смерті, а також легалізації документів, виданих окупаційною владою Криму або так званими ЛНР/ДНР мають вирішуватись не через суд, а адміністративним шляхом. На сьогодні існує величезна потреба у тому, щоб розробити та прописати таку адміністративну процедуру. Поки що людина залишається на одинці зі своїми проблемами, які виникли не з її вини. Не людина винна, що їй видали “неправильні документи”, а держава — яка не може забезпечити відповідними свідоцтвами своїх громадян у ситуації конфлікту з країною-агресором. Апеляційний суд Львівської області погодився із доводами юристів Центру «СІМ», і скасував рішення суду першої інстанції. Також важливо, що Апеляційний суд у своєму рішенні відзначив, що вина заявниці у ситуації з реєстрацією відсутня. Це дає нам можливість спробувати юридичними шляхами вплинути на практику застосування відповідних право обмежувальних положень, і кардинально поміняти підходи у державі, що вплине на становище сотень тисяч людей.
http://www.old.centre7.org.ua/?q=article/juryst_lvivskoji_pryymalni_uhspl_do…
• справа із невиплати допомоги при народженні дитини
Ця справа стала логічним продовженням вищеописаної – щодо встановлення факту народження. Наша заявниця ще 24.09.2015 р. (тобто до завершення одного року з дня народження дитини) звернулася до Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з заявою про призначення одноразової допомоги при народженні дитини. Зрозуміло, що їй відмовили в її оформленні з мотивів відсутності свідоцтва про народження. Водночас, у відповіді наголошено, що право на отримання допомоги мають батьки або інші особи, які звернулися не пізніше 12 календарних місяців з моменту народження.
Після отримання (на підставі рішення Апеляційного суду Львівської області) свідоцтва заявниця повторно звернулася до органів соціального захисту із заявою про отримання допомоги. І знову отримала відмову – так як сплив 1 рік з моменту народження дитини.
Нагадаємо, що якби суд 1-ї інстанції встановив факт народження дитини, то тоді б заявниця мала б змогу звернутись по допомогу ще до спливу встановлених законодавством строків. На думку наших юристів, відмову львівських чиновників потрібно визнавати протиправною. Адже пропуск строку нашою клієнткою став наслідком не поведінки заявниці, а незабезпечення державою її зобов’язань щодо гарантування прав внутрішньо переміщених осіб: окупація території, проблемна процедура оформлення свідоцтва, скасоване судове рішення першої інстанції (за якого б ситуація була вирішена на користь заявниці у строк). Про це, між іншим, у своєму рішенні відзначив і Апеляційний суд. Крім того, першу свою заяву заявниця подала вчасно. Остаточне рішення по цій справі очікується в наступному році.
• справи ошуканих вкладників Ощадбанку
Цього року ми захищали інтереси 2-х вкладників-пенсіонерів. Кожен із них свого часу розмістив строковий депозит, який продовжував протягом декількох років. Коли клієнти звернулись за поверненням своїх коштів, то Ощадбанк (в особі своїх філій) відмовився це робити, мотивуючи тим, що не має відомостей про такі вклади. Найімовірніше, начальник відділення, у змові з касиром, перебуваючи на робочому місці в робочий час, підробляли договори банківського вкладу та використовували залучені кошти на власні потреби. І за цими фактами є відкриті кримінальні справи, які розслідуються.
Суд першої інстанції погодився із доводами юристів Центру СІМ. Але Ощадбанк, незважаючи на явні провали у роботі внутрішньої системи охорони, незважаючи на поважний вік клієнтів (82 роки), подав апеляцію.
Загалом, нашим юристам стало відомо про понад 50 осіб, які потерпіли від подібної афери.
http://www.old.centre7.org.ua/?q=news/2403
• справа незаконного будівництва багатоповерхового житлового будинку
Наступна справа є дуже характерною для міста Львова, тому що стосується незаконного будівництва. Із певними елементами містики – адже у багатоповерхові житлові будинки «перетворюються» непримітні металеві кіоски. Таке «диво» сталось у дворі будинків по вул. Котляревського й Нечуй-Левицького (затишний район із «захмарними» цінами на нерухомість). Під час будівництва було знищено дитячий майданчик, вирубано зелені насадження тощо. Але основне – є великий сумнів у законності документів, що надають забудовнику право проводити роботи. Жителі будинків, які звернулись до нас, ведуть свою боротьбу вже майже 6 років. За сприяння наших юристів ухвалою Галицького суду було накладено заборону на проведення будь-яких будівельних робіт на вищезгаданій ділянці. Львівський апеляційний адміністративний суд залишив цю ухвалу без змін.
Тоді забудовник звернувся в свою чергу із позовом до наших клієнтів щодо усунення перешкод у володінні майном. Але суд за клопотанням наших юристів залишив цю справу без розгляду.
Загалом протистояння ще не вичерпало себе, адже за забудовником, подейкують, стоїть високий львівський чиновник. Тому з нетерпінням очікуємо завершення розслідування кримінальної справи за фактами численних порушень, які відбувалися під час виділення земельної ділянки та отримання дозвільної документації на проведення спірної забудови.
http://pressclub.lviv.ua/index.php?id=view&tx_ttnews%5Btt_news%5D=3393&c…
• справа щодо необ’єктивного службового розслідування факту отримання травми під час виконання бойових завдань у зоні АТО
Наш клієнт виконував службово-бойові завдання в зоні проведення антитерористичної операції на блокпосту № 19 у місті Попасна Луганської області та на блокпосту № 37 у селі Кримське Новоайдарського району Луганської області. 15.01.2015 р. на блокпосту, під час масованого артилерійського обстрілу, прямуючи в укриття, оступився і впав на бруствер у траншеї, у зв’язку з чим отримав травму. За цим фактом було проведено службове розслідування, яке не змогло підтвердити вищевказані відомості. Незважаючи на покази численних свідків, в т.ч. лікаря, що надав першу медичну допомогу, невідповідністю визнали те, що у журналі бойових чергувань за цей злощасний день відсутня згадка про безпосередній артилерійський обстріл блок-посту. Відповідно, боєць не може отримати відповідного статусу та належних у такій ситуації виплат. Така ситуація має масовий характер і спрямована на позбавлення можливості військовослужбовців оформити належну грошову допомогу та інші види соціального забезпечення.
Завдяки допомозі наших юристів було отримано проміжну перемогу: Львівський окружний адміністративний суд, встановивши незаконність проведеного службового розслідування, скасував накази про результати його проведення та зобов’язав провести розслідування нещасного випадку відповідно до визначеного законодавством порядку.
http://reyestr.court.gov.ua/Review/54509780
Також в рамках роботи у приймальні проведено низку заходів з правової просвіти населення та роздано буклети, розроблені мережею приймалень.
Візитки приймальні надалі розносились в суди та інші органи влади, які працюють з людьми, розміщено оголошення у друкованих ЗМІ та на радіо, а також на електронних ресурсах. І це дає свої результати. Адже майже 29% заявників звернулось до нас завдяки інформації, розміщеної в ЗМІ, органах влади та в мережі Інтернет. Приємно, що майже 18% заявників звернулись до нас за порадою минулих клієнтів громадської приймальні.
В рамках роботи громадської приймальні ГО «ЦППД «СІМ» підписав Меморандуми про співпрацю із Першим (29.10.2015р.) та Другим (15.12.2015р.) львівськими місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Метою цих Меморандумів є співпраця і консолідація зусиль, спрямованих на сприяння надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань в інтересах осіб, які потребують безоплатної правової допомоги, а також забезпечення доступу осіб до вторинної правової допомоги та медіації. В рамках співпраці із вищезгаданими Центрами було переадресовано 24 звернення.
5.2. Мандрівний фестиваль документального кіно з прав людини Docudays UA у Львівській області
У 2015 році Мандрівний фестиваль документального кіно у Львівській області став непересічною культурною та просвітницькою подією у житті всієї області. За 11 фестивальних днів відбулось 88 відкритих показів та 9 закритих показів в установах виконання покарань. Загальна кількість осіб, які відвідали покази та взяли участь в обговоренні проблем реалізації прав людини, склала понад 4600 осіб, що стало своєрідним рекордом. Покази відбувались у 36 локаціях (в т.ч. у Народних Домах, школах, бібліотеках, ліцеях, державних установах, виправних колоніях тощо) у м. Львові, Трускавці, Дрогобичі, Самборі ,Стрию та 14 районах області.
Ще однією подією мистецького життя Львова став приїзд чеського режисера-документаліста Їржі Стейскала (Jiří Stejskal). Його короткометражний фільм «Яма», який вважається найуспішнішим документальним чеським фільмом, також був у програмі Фестивалю.
Заходи цьогорічного Фестивалю були об’єднані темою «Пропаганда», оскільки увага всіх українців прикута до війни на Сході, яку називають гібридною, бо розв’язана вона задовго до пострілів – у першу чергу, зброєю медіа та пропаганди. До програми цьогорічного Мандрівного фестивалю увійшли 40 фільмів-переможців та фільмів позаконкурсних програм XІІ Docudays UA. Ми переконані, що чесне документальне кіно здатне захистити від зброї пропаганди.
Нове на цьогорічному фестивалі – кінопрограма DOCU/ДІТИ. Герої історій – це діти та підлітки, які стикаються з дорослими проблемами та вчаться їх долати. До перегляду цієї програми, за сприяння управління освіти м. Львова, було залучено близько 500 школярів-старшокласників. Діти дивились кіно не лише у звичному для них місці – школі, а й на широкому екрані – у Львівському кіноцентрі, музеї «Тюрма на Лонцького» та Бібліотеці на Мулярській. Доповнювали дитячу кінопрограму цікаві дискусії з істориками, правозахисниками, а також спілкування у форматі «Живої бібліотеки» з учасниками АТО, вимушеними переселенцями та іншими людьми з непересічними життєвими історіями.
http://www.old.centre7.org.ua/?q=article/vidhuk_ihora_derevyanoho_pro_spilku…
Загалом до організації Фестивалю на Львівщині Центром «СІМ» було залучено 21 партнера. Це громадські організації, бібліотеки, музей, державні та комунальні установи освітнього та культурного спрямування. Особливо хочемо відмітити цьогорічну співпрацю із Львівським державним університетом внутрішніх справ (http://www.old.centre7.org.ua/?q=news/2396), Головним територіальним управлінням юстиції у Львівській області, Управлінням Державної пенітенціарної служби України у Львівській області та Національним музеєм-меморіалом «Тюрма на Лонцького».
Детальніше:
http://www.old.centre7.org.ua/?q=news/2392
http://www.old.centre7.org.ua/?q=article/kolektyv_38_shkoly_informuye_pro_sv…
http://www.old.centre7.org.ua/?q=article/vrazhennya_liliji_mehedyn_pro_uchas…
http://www.old.centre7.org.ua/?q=article/vidhuk_tetyany_dzhafarovoji_z_bibli…
http://www.old.centre7.org.ua/?q=news/2402
5.3. Постійно діючі кіноклуби медіа-просвіти з прав людини Docudays UA для школярів, молоді, студентів.
У 2015 році мережа постійно діючих кіноклубів у Львівській області зросла до 9-ти (8 у м. Львові та 1 – у м. Дрогобич). Кіноклуби діють в рамках всеукраїнського проекту «Кампанія за права людини в Україні з використанням інструментів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA». Головна мета кампанії: підвищити рівень правосвідомості та поінформованості громадян України в галузі прав людини шляхом надання правозахисникам, педагогам, громадським лідерам, працівникам пенітенціарної системи медіа-інструментів та методології для створення постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA. У Львівській області найбільш активними є саме освітяни, позаяк 5 кіноклубів працюють на базі загальноосвітніх закладів. Всеукраїнський проект здійснюється Херсонським обласним фондом милосердя та здоров’я
http://docuclub.docudays.org.ua
5.4. Участь у доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні – 2014»
Важливим аспектом дотримання прав людини та залучення правозахисних організацій до фіксації порушень та захисту порушених прав є написання доповідей про стан із дотриманням прав людини у відповідній країні. Така діяльність, зокрема, лягає в основу написання т.зв. альтернативних звітів по дотриманню прав людини.
Фахівці Центру «СІМ» взяли дієву участь у зборі інформації та підготовці матеріалів до розділу «Право на приватність» (http://www.khpg.org/index.php?id=1432294136). Було висвітлено наступні аспекти: негласний обшук, зовнішнє спостереження, відеокамери в громадських місцях, прослуховування телефонів, захист персональних даних та ідентифікаційні документи, тілесний аспект права на приватність, право на приватність в Автономній Республіці Крим.
Для покращення ситуації надано наступні рекомендації органам державної влади:
- Припинити адміністративну практику протиправного використання ідентифікаційного номеру (коду) платника податків для інших цілей, не передбачених законом, припинивши також застосування поняття «персональний номер», використання якого не передбачено жодним законом.
- Внести зміни до ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр», таким чином, щоб скоротити перелік документів, які передбачають фіксацію біометричних даних, залишивши в переліку лише закордонний паспорт, та ліквідувавши Єдиний державний демографічний реєстр у тому вигляді, в якому він передбачений в законі.
- Внести зміни до законодавства, передбачивши оприлюднення щорічного звіту зі знеособленими даними відносно зняття інформації з каналів зв’язку в порядку проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
- МВС має припинити невмотивований збір вразливих персональних даних про особу (інформація про політичні переконання, релігійні погляди, сексуальну орієнтацію, участь в програмі замісної терапії тощо).
- Прийняти закон та інші нормативно-правові акти, що мають захищати права пацієнтів, зокрема, у частині здійснення примусових медичних процедур і захисту конфіденційної інформації про стан здоров’я.
- Внести зміни до законодавства і юридичної практики з тим, аби усунути суперечність між обов’язковістю щеплень для відвідування дитячих закладів і правом на освіту для дітей, батьки яких свідомо відмовляються робити такі щеплення, особливо, коли такі щеплення протипоказані дитині за медичними показами.
- Врегулювати здійснення відеоспостереження в громадських місцях, передбачивши, серед іншого, умови зберігання та видалення записів.
- Врегулювати здійснення відеоспостереження щодо ув’язнених осіб таким чином, щоб було дотримано баланс між вимогами безпеки і людською гідністю.
- Розробити механізм, який би унеможливив зловживання при закупівлі вакцини для щеплень.
- Виключити з переліку відомостей Конституційного суду України, яким надається гриф «Для службового користування», відомості щодо конституційних подань як такі, які представляють особливий суспільний інтерес і створені в рамках діяльності органів державної влади.
- Уточнити перелік спеціальних технічних засобів отримання інформації таким чином, щоб пересічний громадянин міг самостійно передбачити, що з них належить до заборонених/дозволених засобів та зробити такий перелік адекватним до рівня розвитку новітніх технологій.
- Визначити однозначну вартість оформлення закордонного паспорта, окремо вказавши, що за отримання закордонного паспорта не можуть стягуватися додаткові збори.
- Прийняти Закон, який би зробив більш відкритим доступ до Держреєстру майнових прав на нерухомість, зважаючи на його суспільне значення.
- Уніфікувати систему отримання особою інформації про неї з державних реєстрів, відмовившись від оплати за отримання інформації про себе.
- Привести порядок збору персональних даних батьків учнів шкіл для Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЕДЕБО) у відповідність до Закону України «Про захист персональних даних».
- Внести зміни в Правила здійснення діяльності у сфері телекомунікацій (діяльність з надання послуг доступу до Інтернет) з урахуванням позиції профільних громадських організацій.
Також фахівці Організації збирали матеріали для підготовки розділу «Право на приватність» для доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні – 2015». Важливо відмітити, що наші експерти оперативно реагують перед новими викликами і загрозами порушень прав людини, зокрема, пов’язаними із окупацією території Автономної Республіки Крим та зони військового конфлікту на Сході України.
5.5. Проект «Формування та реалізація Програми громадських пріоритетів охорони правопорядку у м. Самборі Львівської області»
Реалізація проекту розпочалась у серпні 2015 року. Проект виконується за сприяння Міжнародного Фонду «Відродження». Метою цього проекту є напрацювання механізму зворотного зв’язку із громадськістю щодо вирішення проблем громадської безпеки Самбірського району за допомогою взаємодії між органами внутрішніх справ, громадою та місцевою владою (т.зв. моделі «community policing»).
Зважаючи на те, що діяльність міліції (поліції) орієнтується на власні уявлення про цілі діяльності, вони не завжди співпадають з очікуваннями й побажаннями мешканців місцевої громади. Саме тому важливим було пристосувати визначення цілей діяльності міліції/поліції з охорони правопорядку під інтереси конкретної громади.
Для цього було проведено низку заходів:
- Анкетування населення Самбірського району (опрацьовано близько 2000 анкет)
- Проведення 8-ми фокус-груп із референтними групами населення (взяли участь понад 80 осіб)
- Формування Експертної ради із числа місцевих активістів
- Запуск сайту «Безпечна Львівщина» www.bezpeka.lviv.ua
На підставі отриманої інформації було напрацьовано Концепцію комплексної безпеки Самбірського району, яка буде обговорена Самбірською районною радою та представниками Національної поліції у лютому 2016 року.
5.6. Проект «Права людини понад усе»
У травні 2015 року розпочалась реалізація проекту «Права людини понад усе» у співпраці з Українською Гельсінською спілкою з прав людини, який реалізовується за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD). Проект триватиме до травня 2017 року.
Метою проекту є посилення правової можливості населення від порушень прав людини через документування порушень прав людини, пов’язаних зі збройним конфліктом на території України, надання правової допомоги жертвам порушень, проведення кампаній стратегічного судового захисту.
Загалом правову допомогу в межах цього проекту вже отримали близько 600 осіб, переважно учасники АТО або члени їх сімей. Юристи Центру «СІМ» для надання консультацій часто виїжджали у такі місця, як полігони, госпіталі, військові частини.
Проблеми ,із якими зіткнулись наші клієнти, наступні:
- отримання статусу учасника бойових дій ьа/або належних виплат;
- халатне ставлення призовних комісій до адекватного огляду призовників та виявлення захворювань, які несумісні із несенням військової служби;
- відмова командирів у прийнятті рапортів;
- визначення розміру грошового та речового забезпечення військовослужбовців, призваних під час мобілізації;
- питання реалізації учасниками АТО права отримання землі чи квартири, не прозорість процедури виділення в органах місцевого самоврядування;
- формальний підхід при встановленні причинного зв’язку між травмами та захворюваннями, отриманими особами під час проходження служби та виконанням обов’язків із захисту Батьківщини.
5.7. Проект «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам в Україні»
З серпня по грудень 2015 року проходив проект «Адвокація та правова допомога ВПО в Україні», що реалізовувався Українською Гельсінською спілкою з прав людини та низкою інших правозахисних організацій за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Цей проект являв собою комплексну ініціативу, спрямовану на захист індивідуальних прав, розвиток громадянського суспільства, роботу із законодавчими ініціативами. Фахівці Центру «СІМ» відповідали за надання юридичної допомоги ВПО та іншому населенню, що постраждало від військового конфлікту на Сході України у Рівненській, Тернопільській та Івано-Франківській областях.
Одним із пріоритетів проекту було надати у найкоротші строки правову допомогу якнайширшому колу осіб (гуманітарна інтервенція) із фокусом на найбільш незахищені категорії. Для цього юристи приймальні здійснювали мобільні виїзди в райони та села областей, де проживають ВПО і де є труднощі із отриманням кваліфікованої юридичної допомоги. Загалом було здійснено 106 виїздів, при цьому правову допомогу отримали понад 1400 осіб.
Крім правової допомоги, юристи Центру «СІМ» провели 62 освітньо-просвітницьких заходів, в т.ч. розміщення статей на актуальну для ВПО тематику у місцевих ЗМІ, участь у семінарах, круглих столах, лекціях, виступи на радіо та телебаченні тощо. А також було розповсюджено майже 30 тис. примірників різноманітної друкованої продукції.
5.8. Освітні заходи
23 квітня 2015 р. у м. Моршин відбувся семінар з питань доступу до публічної інформації для 55 працівників органів державної влади та місцевого самоврядування м. Львова та Львівської області, який організували Харківська правозахисна група у співпраці з Центром правових та політичних досліджень «СІМ». Під час семінару обговорювались питання міжнародних стандартів доступу до інформації, практики дотримання закону «Про доступ до публічної інформації» на території Львівщини, співвідношення законів «Про доступ до публічної інформації» та «Про звернення громадян», а також відповідальності за ненадання інформації.
В липні 2015 року Центр правових та політичних досліджень «СІМ» у співпраці з Львівською обласною універсальною науковою бібліотекою розпочав реалізацію освітнього проекту “Знайомство з правами людини», першим етапом якого є цикл навчальних семінарів з метою підвищення рівня обізнаності про права людини та механізми їхнього захисту, підвищення рівня правової культури та посилення правових можливостей працівників та відвідувачів бібліотек. В рамках проекту вже відбулось 4 семінари на такі теми: «Поняття та походження прав людини», «Поняття гідності та її різновиди. Верховенство права», «Що таке дискримінація? Мова ворожнечі. Свобода вираження поглядів» і «Право на життя». Участь у заходах проекту взяли 80 осіб. Детальніше: http://old.centre7.org.ua/?q=news/2360
У жовтні 2015 року Центр правових та політичних досліджень «СІМ» у співпраці з Навчально-методичним центром освіти м. Львова розпочали новий освітній проект «Школа з прав людини», першим етапом якого є цикл навчальних семінарів з метою підвищення рівня обізнаності про права людини та механізми захисту, підвищення рівня правової культури та посилення правових можливостей заступників директорів шкіл м Львова. В рамках проекту вже відбулось 7 семінарів, у яких взяли участь майже 150 осіб. Детальніше: http://old.centre7.org.ua/?q=news/2379
5.9. Стратегічне планування діяльності організації до 2019 року
У 2015 році члени Організації продовжили роботу над розробкою Стратегічного плану до 2019 року. Було проведено 2 сесії стратегічного планування (у м.м. Одеса та Львів), що дало можливість розробити Стратегічний план на 99%. У відповідності до Стратегічного плану напрацьовуються політики, необхідні для належного прозорого врядування Організації.
Партнери:
Організація є одним із засновників та членом Української Гельсінської спілки з прав людини
Харківська правозахисна група
Херсонський фонд милосердя та здоров’я
БО “Твоє право”
БФ “Право і демократія”
Громадська Рада при ГУМВСУ у Львівській області з питань забезпечення прав людини.
Громадська рада при Державній пенітенціарній службі України у Львівській області
Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”
Центр досліджень визвольного руху
КМЦ Львівський палац мистецтв
КП Львівський кіноцентр
ELSA – Європейська Асоціація Студентів Права
Майстерня добрих справ “Емаус – Оселя”
ГО Творче об’єднання “Альтер”
Львівська обласна універсальна наукова бібліотека
Центральна міська бібліотека імені Лесі Українки
Бібліотечна філія №43 ЦБС для дорослих м. Львова
Львівська гімназія «Євшан»
Навчально-виховний комплекс «Школа-ліцей «Європейський
Львівська середня загальноосвітня школа №38
Львівська середня загальноосвітня школа №48
Cпеціалізована середня школа №8 з поглибленим вивченням англійської мови м.Самбора
Самбірська гімназія
Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради
Львівський державний університет внутрішніх справ
Управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області
Головне територіальне управління юстиції у Львівській області
Самбірська районна рада
Самбірська міська рада
Донори:
Міжнародний фонд «Відродження»
SIDA – Шведське агентство з міжнародного розвитку
Уряд Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD)
Фінансовий звіт за 2015 р. (у грн.)
Надходження:
Безповоротна фінансова допомога (гранти) — 1 633 963, 00
Добровільне пожертвування — 200, 00
Загальна сума: 1 634 163, 00
Витрати:
Програмна діяльність
фокус-групи — 40 000,00
Аналітика — 57 500, 00
Діяльність громадських приймалень — 1 470 966, 00
Загальна сума: 1 568 466, 00
Рух коштів ГО ЦППД «СІМ» у 2015 р.
Залишок коштів на 1.01.2015р. — 98, 00
Надходження — 1 634 163, 00
Витрати — 1 568 466, 00
Залишок коштів на 1.01.2016р. — 65 697, 00